امروز پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷

hamyariran

Can't locate this RSS feed:
http://ghatreh.com/news/cat-economic-0-20.rss

مرور بازارها در هفته‌اي كه گذشت + جدول

نامه الکترونیک چاپ PDF

 

اقتصاد ایران آنلاین: بازارهاي مختلف در هفته‌اي كه گذشت وضعيت متفاوتي را تجربه كردند. در برخي بازارها افزايش قيمت همچنان ستون اصلي بود و تداوم مي‌يافت و بعضي بازارها براساس نمودار به شرايط ثبات نسبي رسيدند. ثباتي كه برخي آنرا شكننده عنوان مي‌كنند و برخي ديگر از پايداري آن سخن به ميان مي‌آورند. از سوي ديگر برخي بازارهاي به پيروي از بازارهاي جهاني افت‌وخيزهاي را تجربه كردند و بايد ديد از ابتداي هفته جاري چه شرايط جديدي را تجربه مي‌كنند.
براي مثال بازار خودرو و موبايل و قطعات كامپيوتري جزو بازارهايي بود كه در آن افزايش قيمت همچنان حرف اول را مي‌زند.
بازارهاي نظير ميوه‌جات و حبوبات كمترين تغيير قيمتي را تجربه كرده و بنابراين داراي ثبات بودند و بازار كاغذ هم به نوعي از ثبات شكننده برخوردار بود. مصالح ساختماني هم كه در هفته‌هاي گذشته افزايش قيمت را تجربه كرده بود در هفته گذشته تغييري نداشت و برقيمت‌هاي جديد خود پايدار ماند. بازار طلا و ارز هم در هفته گذشته كمي روند نزولي تجربه كرد و در برخي از شاخص‌ها هم ثابت ماند.
براي تحليل جز به جز بازار اما بهتر اين است كه سراغ جداول موجود در سايت برويم و بيشترين و كم‌ترين قيمت محصولات مختلف در هفته گذشته را بررسي كنيم.

قيمت بازار خودرو صعودي بود

در هفته‌اي كه گذشت بازار خودرو از افزايش قيمت كوتاه نيامد و به مسير خود ادامه داد. اين موضوع به شدت در بازار آزاد خودرو قابل مشاهده بود.
بر اين اساس قيمت پژو ۴۰۵ در بازار آزاد به ۱۸ ميليون و ۲۰۰ هزار تومان رسيد. اين در حالي‌است كه قيمت رسمي اين خودرو ۱۷ ميليون و ۹۰۶ هزار تومان ذكر شده‌است.
در ميان خانواده پژو ۲۰۶ و ۲۰۷ سرعت صعود بيشتري داشتند و از همين‌رو قيمت هر دستگاه پژو ۲۰۶ تيپ ۶ در بازار آزاد به ۳۶ ميليون تومان رسيد. اين خودرو قيمتي رسمي برابر با ۲۴ ميليون و ۹۷۰ هزار تومان دارد. ۲۰۶ تيپ دو و تيپ ۵ در بازار آزاد هم در هفته گذشته به ترتيب ۲۶ و ۲۸ ميليون تومان قيمت داشتند.
قيمت سمند ال‌ايكس اما در بازار آزاد به ۲۲ ميليون تومان رسيد و تندر ۹۰ هم در بازاد آزاد به قيمت ۲۴ ميليون تومان فروش رفت. پرايد اين خودروي پرتيراژ بي‌كيفيت هم در بازار آزاد قيمتي برابر با ۱۴ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان داشت. اين خودرو در كارخانه قيمتي برابر با ۱۲ ميليون و ۳۷۰ هزار تومان دارد.
در بازار خودروهاي وارداتي قيمت‌ها اما در پله‌هاي بالاتري سير مي‌كردند. پرادو در هفته گذشته در بازار آزاد ۱۹۰ ميليون تومان فروش رفت اين در حالي‌است كه نمايندگي قيمت ۱۲۸ ميليون تومان را براي اين خودرو برگزيده‌است. البته گفته مي‌شود كه نمايندگي‌ها متقاضيان پرادو را پا در هوا گذاشته‌اند زيرا آنها در پاركينگ‌هاي خود ديگر پرادو ندارند.
تويوتا ياريس‌ هم در بازار به قيمت ۵۸ ميليون تومان فروش رفت.
مزدا ۳ هم كه اين روزها متقاضي زيادي دارد توانست خود را به رده قيمتي ۸۵ ميليون تومان
برساند. نمايندگي‌ها قيمت اين خودرو را ۵۷ ميليون تومان ذكر كرد‌ه‌اند اما عمده خريد و فروش اين خودرو در بازار آزاد و به قيمت ۸۵ ميليون تومان انجام مي‌شود.
مگان ۲۰۰۰ هم در هفته گذشته در بازار آزاد به قيمت ۵۷ ميليون تومان خريد و فروش شد. آزرا و سوناتا هم به ترتيب ۱۳۰ و ۱۰۵ ميليون تومان در بازار آزاد معامله شدند.
ارز و سكه كمي آرام گرفت

بازار ارز و سكه در ماه‌هاي گذشته نوسانات بسيار زيادي را تجربه كرد و به قيمت‌هاي رده‌بالايي هم رسيد. در هفته گذشته گويا اين بازار كم آورد و كمي خستگي در كرد. زيرا نوسانات قيمتي گسترده‌اي رخ نداد و حتي در ربع سكه كاهش قيمت رخ داد. البته قيمت سكه طرح جديد و قديم كمي دست‌خوش افزايش شدند اما اين افزايش قيمت‌ها در مقايسه با قيمت‌هاي هفته گذشته روندي كاهشي نشان مي‌داد. قيمت ارز در بازار آزاد هم تقريبا چنين شرايطي داشت و چند روزي بر نرخ هر دلار ۳ هزار و ۴۰۰ تومان ثابت ماند. يورو هم تقريبا چنين حالتي را داشت و در هفته گذشته در مدار ۴ هزار و ۴۰۰ تومان دور مي‌زد. اقدامات اتاق ارزي و آرام‌تر شدن فضاي اقتصادي كشور يكي از اصلي‌ترين دلايل آرامش در بازار ارز آزاد بود. البته در اين ميان نبايد از عواملي نظير گشت‌هاي تعزيراتي- امنيتي در بازار ارز و سكه غافل شد.
بر همين اساس هر اونس قيمت جهاني طلا در هفته گذشته در مدار ۱۷۰۰ دلار چرخيد. بيشترين قيمتي كه هر اونس طلاي جهاني در هفته گذشته به آن رسيد ۱۷۱۴ دلار بود و كم‌ترين نرخ هم ۱۷۰۳ تومان بود. ديروز هم اين شاخص جهاني قيمتي برابر با ۱۷۰۵ دلار داشت. در بازار داخلي اما هر گرم طلاي ۱۸ عيار به قيمت ۱۳۰ هزار و ۸۴ تومان رسيد.
هر سكه تمام بهار طرح قديم هم روز گذشته قيمتي برابر يك ميليون و ۲۸۰ هزار تومان داشت. البته بيشترين قيمت اين نوع سكه در هفته گذشته يك ميليون و ۳۱۰ هزار تومان بود كه در آخر هفته اين نرخ به يك ميليون و ۲۸۰ هزار تومان رسيد. نبايد فراموش كرد كه قيمت هر سكه تمام بهار طرح قديم از قيمت يك ميليون و ۲۳۵ هزار تومان به يك ميليون و ۲۸۰ هزار تومان رسيد بنابراين اين نوع سكه نسبت به كمترين قيمت در روزهاي آخر هفته ۴۵ هزار تومان افزايش داشت.
سكه طرح جديد هم در آخرين روز هفته گذشته يك ميليون و ۳۰۵ هزار تومان قيمت داشت. بيشترين قيمت اين نوع سكه در هفته گذشته يك ميليون و ۳۳۵ هزار تومان بود.
نيم سكه و ربع سكه و سكه يك گرمي هم به ترتيب در آخرين روز هفته ۶۴۸، ۳۲۷ و ۱۸۲ هزار تومان قيمت داشتند. بيشترين نرخ نيم سكه در هفته گذشته ۶۹۸ هزار تومان و كمترين نرخ ۶۴۵ هزار تومان بود كه در آهرين روز هفته با سه هزار تومان افزايش به ۶۴۸ هزار تومان رسيد.قيمت مصالح ثبات داشت
در هفته‌اي كه گذشت قيمت مصالح باثبات بود. زيرا در هفته‌هاي پيش افزايش قيمت‌ها را تجربه كرده بود و بر همين‌اساس در هفته گذشته بر نرخ‌هاي تعيين شده ثابت ماند.
از همين‌رو هر تن سيمان تيپ يك ۱۰۵ هزار تومان فروخته شد. سيمان تيپ دو هم در تن ۱۰۴ هزار تومان قيمت داشت. آجر فشاري كوره‌اي هر تن ۷۰ هزار تومان و آجر فشاري ماشيني هم هر تن ۶۵ هزار تومان معامله شدند تا مصالح ساختماني يك هفته آرام را به خود ديده باشد.


گوشي همراه به بالاترين قيمت‌ها رسيد
گوشي همراه در هفته گذشته به دلايلي اصلا ديگر گنجايش افزايش قيمت نداشت. زيرا در هفته‌هاي پيش از اين آنقدر قيمت گوشي‌هاي همراه زير سايه نوسان نرخ ارز بالا رفته بود كه ديگر بازار كشش افزايش بيش‌دار را پيدا نكرد.
براي مثال هر عدد آيفون ۴S به قيمت دو ميليون و ۷۵۰ هزار تومان رسيده بود كه در هفته گذشته هم بر همين قيمت ثابت ماند زيرا اگر قيمت اين گوشي همراه بيش از اين افزايش پيدا مي‌كرد تمام خريداران از خريد اين گوشي كناره‌گيري مي‌كردند.
باقي گوشي‌ها هم چنين وضعيتي داشتند براي مثال سوني‌اريكسون اكسپريا آرك S در هفته گذشته با قيمت ۹۸۵ هزار تومان معامله شد و هنوز هم بر چنين قيمتي ثابت مانده‌است. بازار سيم‌كارت هم دقيقا بر همين روال پيش رفت و تغيير قيمت آنچناني به خود نديد. در جدول زير مي‌توانيد از نرخ ديگر گوشي‌ها مطلع شويد.


خوراكي‌ها در ثباتي شكننده
هفته گذشته بازار خوراكي‌ها هم نسبتا آرام بود و در برخي كالاها كاهش قيمت‌هاي اندكي به چشم مي‌آمد. كارشناسان اما قيمت كالاهاي خوراكي از گوشت و مرغ گرفته تا ميوه‌جات در بازار را شكننده مي‌دانند و آنچنان به ثبات قيمتي پايدار آن باور ندارد. به هر روي اما هفته گذشته هم بازار موارد خوراكي آرامشي نسبي به خود ديد. بر همين اساس و براي مثال هر كيلو گوشت گوساله و گوسفندي بي‌استخوان به قيمت ۲۴ هزار تومان به فروش رفت كه در طول هفته هم بر همين نرخ ثابت مانده بود. هر كيلو گوشت گوساله و گوسفندي با استخوان هم در ميدان‌هاي ميوه‌وتره‌بار ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش مي‌رفت.


.................................

 

 

 

 

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست