امروز پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷

hamyariran

پیشنهادتغییر ارز به متقاضیان برای مدیریت منابع/حذف مراجعات درفاز دوم

نامه الکترونیک چاپ PDF

 

صمد کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی با اشاره به افزایش حجم تقاضاها در مرکز مبادلات با افزوده شدن گروه‌های کالایی، اظهار داشت: بخشی از تقاضا‌ها مربوط به ثبت‌سفارش‌های انباشت شده قبل از راه‌اندازی مرکز مبادلات است که با گذشت زمان این مشکلات برطرف خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی برای تسهیل فعالیت و مدیریت تقاضای ارز در مرکز مبادلات، گفت: با توجه به روابط کارگزاری سیستم بانکی با بانک‌های خارجی از یک طرف و تقاضای مشتریان به اسعار مختلف از طرف دیگر، مهندسی مالی لازم جهت پوشش تقاضای آنها در اسرع وقت صورت می‌گیرد.

سخنگوی مرکز مبدلات ارزی ادامه داد: به صورت طبیعی برای برخی ارز‌ها تقاضای بیشتری در مقایسه با ارز‌های دیگر وجود دارد؛ در این خصوص هماهنگی‌های لازم با بانک‌ها و واردکنندگان برای تامین ارز از مرکز مبادلات انجام می‌شود که یکی از این اقدامات، پیشنهاد تغییر نوع ارز به مشتریان است.

وی با اشاره به افزایش گروه‌های کالایی، گفت: از شروع به کار مرکز مبادلات ارزی گروه‌های 3 تا 5 پوشش داده شد اما به دلیل غربالگری که در گروه 2 کالایی انجام شد، بخشی از کالا‌های این گروه مانند تجهیزات پزشکی از طریق مرکز مبادلات ارزی پوشش داده شد و جزو اولویت‌های تامین ارز این مرکز قرار گرفت.

کریمی افزود: پس از تعاملات بانک مرکزی با وزارت صنعت، معدن و تجارت و غربالگری در گروه‌های کالایی، گروه 6 و 7 به لیست پذیرش مرکز مبادلات ارزی افزوده شدند و گروه‌های 3 تا 8 که جزو بخش‌های تولیدی محسوب می‌شوند، هدف بانک مرکزی برای تامین ارز قرار گرفت.

وی با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته در مورد ارز‌های مختلف و پرتفوی ارزی، اظهارداشت: برخی ارز‌های مورد نیاز جهت واردات کالا در مرکز مبادلات با مازاد عرضه و برخی ارز‌ها با مازاد تقاضا روبرو است.

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی در پاسخ به این سوال که ظرفیت کاری مرکز مبادلات برای پوشش تقاضای گروه‌های کالایی 3 تا 8 صورت خواهد گرفت، گفت: در مرحله نخست علی‌رغم تاکید بر مراجعه متقاضیان به شعب ارزی بانک‌ها، به دلیل نیاز کارمندان بانک‌ها به آموزش و تقاضاهای فزآیند، مرکز از پذیرش متقاضیان به مرکز مبادلات ممانعت نکرد اما در فاز دوم مقرر شد بانک‌هایی که در مرکز مبادلات ارزی حضور دارند متقاضیان را به شعب ارزی هدایت کنند.

وی افزود: در فاز دوم تمامی عملیات از ثبت سفارش تا امور مربوط به ثبت آماری، کد تخصیص ارز، خرید ارز از بانک مرکزی و انتقال ارز به صورت الکترونیکی و در قالب پرتال ارزی انجام شود که در چارچوب یک سیستم متمرکز صورت خواهد گرفت.

کریمی ادامه داد: تعامل سازنده ما با نمایندگان بانک‌ها در بازار بین بانکی ادامه خواهد داشت و اشکالات پرتال ارزی مشکل فنی ندارد و از کیفیت و انعطاف لازم برخوردار است و هر زمان که گام دوم در به صورت کامل پیاده‌سازی شود بلافاصله وارد فاز نهایی خواهیم شد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست